Türkiye’nin İşi Zor

Türkiye, UEFA Uluslar Ligi'nde gruptan düşecek gibi...

Dünya Kupası’na katılamayan Türk Milli Takımı için şimdiki hedef Avrupa Şampiyonası. Bunun yanında UEFA’nın Uluslar Ligi’nde ter döken ay yıldızlılar iyi sonuçlar alıp yeniden yükselişe geçmek istiyor.

Bu hafta Trabzon’da son Dünya Kupası’nın ev sahibi ve dünya dördüncüsü Rusya ile karşılaşan Türkiye maçtan 1-2 mağlup ayrıldı. Aynı Rusya Milli Takımı ile Haziran ayında karşılaşmış olan Türkiye bu mücadeleden 1-1 beraberlikle ayrılmıştı.

Öncelikle Dünya Kupası’nın Rusya’ya ayrı bir hava kattığı gerçek. Hem kendilerine daha güveniyorlar hem de iyi organizasyonlar ile ataklarını yapıyorlar. Türkiye maçında da atakları oldukça organizeydi ve gerçekten etkili bir golcülerinin olması durumunda skor çok daha farklı olabilirdi.

Türkiye’nin Rusya karşısında etkili olduğu zaman ikinci yarının sonlarıydı fakat bu sürede de durum 1-2’e gelmişti ve beraberlik golü atılamadı.

Türkiye’nin oynadığı futbola bakılınca, gençleşmiş oyunculara karşın hem atak yapmada hem de defansta sorunlar yaşadığı görülüyor. Şu anki haliyle ay yıldızlılar UEFA Uluslar Ligi’nde B grubunda İsveç ve Rusya ile boy ölçüşecek durumda değil. Bu da Türkiye’nin C grubuna düşmesi demek.

Bu hafta İsveç deplasmanında yine mağlup olunması kimseyi şaşırtmaz. Ne var ki iki maçta da mağlubiyet alınması sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu yeni bir hoca arayışına gidebilir. Ancak esas sorun hoca değişimde değil, sorunlardan biri Türkiye’nin genç yetenekler yetiştirememesinde. Süper Lig’de yabancı oyuncu sayısının kısıtlanması da milli takıma yeni yetenekler kazandırma konusunda pek yardımcı olmaz.

BONUS: 600TL'YE KADAR 150%
Şimdi Oyna

UEFA Uluslar Ligi’nde ilk hafta oynanan diğer maçlara bakılınca A grubunda Almanya ile son Dünya Şampiyonu Fransa’nın golsüz berabere kalması pek de beklenmeyen bir sonuçtu. En azından karşılıklı gol olması bekleniyordu.

İtalya’nın Polonya ile evinde 1-1 berabere kalmasıysa İtalya’nın eski günlerini hala bulamadığının kanıtı gibiydi.

İsviçre’nin İzlanda’yı 6-0 gibi farklı bir skorla geçmesiyse ilk haftanın en büyük sürprizi denebilir. Her ne kadar İsviçre’nin galip gelebileceği düşünülse de kimse İzlanda’nın altı gol yemesini ummuyordu.

İspanya’nın İngiltere’yi mağlup etmesiyle de pek çok kişinin aklında yer alan Dünya Kupası finali İspanya – İngiltere olsa ne olurdu sorusu cevap buldu. Uluslara Ligi’nde diğer sonuçlar da fazla şaşırtıcı değildi. Yine de oynanan oyunlara bakıldığı zaman Türkiye’nin bu takımların düzeyine gelmesi şimdilik zor gözüküyor.

Türkiye’nin sadece milli takımda yer alan oyuncuları değiştirmesi yeterli değil. Federasyondan oyuncu seçimine kadar yıllardır belli noktalarda yer alan kişilerin de görevlerini bırakması gerek. Çünkü her ne kadar oyuncular değişse de yönetim yapısı aynı kaldıktan sonra alınan sonuçlar ve başarısızlıklar şaşırtıcı olmuyor.