Türkiye’nin Çok Yolu Var

Yeni milli takımın ilk maçı olarak görülen Türkiye – İrlanda karşılaşmasında 1-0 galibiyete karşın Türkiye’nin futbolu soru işaretleri yarattı.

Türkiye bu seneki Dünya Kupası elemelerini geçemedi ve gençlerden kurulu yeni bir milli takım oluşturulması için ilk adım atıldı. İrlanda Cumhuriyeti ile oynanacak olan dostluk maçının, bu yeni takımın ilk mücadelesi olacağı duyuruldu.

Mircea Lucescu’nun oyuncu seçimi de yeni takımın sinyallerini veriyordu. Uzun yıllardır milli formayı taşıyan kimi usta ayaklar çağrılmamıştı. Ağırlığı Avrupa’da top koşturan gençlerden oluşan aday kadroda tabii kimi eski isimler de vardı.

Maç başladığı zaman Türkiye’nin sahadaki kadrosu İrlanda Cumhuriyeti’ne kıyasla katbekat üstündü. Ne var ki maçın ilk tehlikeli atağı İrlanda’dan geldi ama milliler ilk yarı boyunca rakibi neredeyse kendi yarı sahasına hapsetti.

Fakat, Türkiye’nin bütün baskılı oyununa karşı ceza sahasına orta yapmakta zorlandığı görüldü. Adam eksiltecek yani çalım atacak bir oyuncusu da olmadığı için Türkiye, İrlanda kalesini uzaktan şutlar ile avlamayı denedi ama ilk yarıda başarılı olamadı.

İlk yarısı golsüz biten maçın ikinci devresinde Türkiye ataklarını sıklaştırdı. Ancak ilk devredeki sorunlar devam ediyordu. Lucescu’nun elinde de takımın isteğini karşılayacak bir oyuncu bulunmadığından tek umut duran top organizasyonlarıydı.

BONUS: 600TL'YE KADAR 150%
Şimdi Oyna

Dakikalar 52’yi gösterirken kullanılan korner atışı sonrası ceza sahası içinde topa şık bir vuruş yapan Mehmet Topal maçın ilk ve tek golünü kaydetti. Skor 1-0’a geldikten sonra İrlanda Cumhuriyeti kendi yarı sahasından çıkmaya başladı.

Rakibin kimi hızlı ataklarına karşın defansın hızlı dönüşleri Volkan Babacan’ın koruduğu kalenin ciddi bir tehlike yaşamasını önledi. Maçın sonunda Türkiye 1-0 galip gelirken hem oyuncuların birbirlerini fazla tanımaması hem de güçlü rakipler karşısında oldukça zorlanılacağının görülmesi akıllara pek çok soruyu getiriyordu.

  • Türkiye evinde oynadığı İrlanda Cumhuriyeti maçının favorisiydi. Güvenilir bahis sitesi Betboo Türkiye’nin galibiyetine 1,909 oran verirken ilk devrenin berabere bitmesine yönelik oran da 1,95’ti.
  • Maç hem ataklar açısından hem de gol pozisyonları bakımından oldukça kısır geçti. Her ne kadar çok gol olmayacağı düşünülse de kimse bu derece olacağını beklemiyordu. Maçta iki takımdan en az birinin gol atamayacağına yönelik Betboo oranı 1,615’ti. Ayrıca toplam golün 1,5 altı olmasının oranı da 2,45’ti.
  • Ev sahibi Türkiye’nin 1-0 galibiyeti en beklenilen sonuçlardan biriydi. Betboo maçın 1-0 bitmesine yönelik olarak 5,20 oran belirlemişti. Her ne kadar Türkiye’nin golü Cenk Tosun’dan beklense de Mehmet Topal’ın gol atmasına da 1’e 10 veriliyordu.

Türkiye yeniden kurgulanan milli takımı ile İrlanda Cumhuriyeti karşısında galip gelmiş olsa da eksikleri oldukça fazlaydı. Lucescu’nun bu eksiklere karşı nasıl önlemler alacağı ise Salı günü oynanacak Karadağ maçında ortaya çıkacak.