Türkiye Cenk Tosun İle Güldü

Türkiye ile İran arasında oynanan dostluk maçı Cenk Tosun’un her iki yarıda attığı goller ile 2-1 bitti.

Teknik direktör Mircea Lucescu yönetiminde çoğunluğu gençlerden oluşan Türk Milli Takımı bu yıl Dünya Kupası’na katılacak olan İran ile İstanbul’da karşılaştı. Resmi maçlarda uzun süredir yenilgi yüzü görmemiş ve motivasyonu oldukça yüksek İran karşısında Türkiye’nin ne yapacağı merak konusuydu.

Maçın başlamasıyla birlikte Türkiye rakibine tam saha prese başladı. Türkiye ilk saniyeden itibaren uyguladığı tam saha presin karşılığını 6. dakikada aldı. İran Milli Takımı’nın atağını kestikten sonra defanstan gelen topu hızlıca alan Mehmet Topal, yarı sahada İranlı futbolcuları şık bir hareketle geçerek pasını hemen kaleye doğru diklemesine bir koşu yapan Cenk Tosun’a aktardı. Cenk Tosun gelen pası kontrol edip sonrasında şık bir çalım ile Rouzbeh Cheshmi’yi geçti ve topu kaleci Alireza Safar Beiranvand’ın üstünden klas bir vuruşla ağlarla buluşturdu.

İlk 20 dakika boyunca sürdürülen presin kesilmeye başlamasıyla birlikte İran da oyunda etkisini göstermeye başladı. Konuk ekip özellikle 25. dakikadan sonra milli takım kalesinde ciddi tehlikeler yarattı. Ancak, bu tehlikeler kaleci Serkan Kırıntılı tarafından bertaraf edildi.

İran’ın sahada geniş alan bırakması, Ay yıldızlıların kolay pozisyon bulması adına büyük bir avantajdı. Bu arada Lucescu’nun birbiriyle uyum içinde oynayacak bir kadro kurduğu gözlerden kaçmadı.

BONUS: 500TL'YE KADAR 100%
Şimdi Oyna

İlk yarının 1-0 bitmesinin ardından Türkiye ikinci yarıya yine hızlı başladı. Henüz ikinci yarının başlamasının üzerinden beş dakika geçmişken Cenk Tosun yine nasıl usta bir golcü olduğunu gösterdi. Yusuf Yazıcı orta sahadayken kendisine gelen pası hızlı bir şekilde rakip ceza sahasına doğru koşmakta olan Cenk Tosun’a gönderdi. Cheshmi’nin markajındaki Tosun kaleci Beiranvand’ın öne çıktığını görünce ceza sahasına girmeden oldukça sert bir şut çekti ve durumu 2-0’a getirdi.

Sonrasında,iki ekip de maç ataklar geliştirdiyse de gol sesi çıkmayacak gibi görünüyordu ki, maçın uzatma dakikalarında İran’ın Türkiye kalesinde geliştirdiği tehlikede ağlara giden topu oyuna dört dakika önce giren Ömer Bayram eliyle kesince hakem kırmızı kartına başvurup penaltı noktasını gösterdi. Penaltı vuruşunda Ashkan Dejagah topu ağlarla buluşturup maçın skorunu belirledi 2-1.

  • Türkiye’nin favori olduğu maçta Bets10 milli takımın galibiyetine 2,20 oran veriyordu. İlk yarıyı Türk Milli Takımı’nın önde kapamasının oranı ise 2,95’ti.
  • Her iki takımın da gol atmasına yönelik oran 2,08’di. Bets10 maçta toplam gol sayısının 2,5 üstü olmasına ise 2,45 oran belirlemişti.
  • Türkiye’nin 2-1 galibiyet oranının Bets10’daki oranı ise 8,20’ydi.

Genç oyunculardan kurulu Türk Milli Takımı İran karşısında henüz yolun çok başında olsalar da, başarılı olabileceklerini gösterdi. İran ise Dünya Kupası öncesi tehlike sinyalleri verdi.