Teknik Direktörlerin Yılı

Yıldız transferlerin yapılamadığı Süüper Lig'de bu sezona teknik direktörler damga vuracak

Süper Lig’de sezonun başlamasından beri pek çok kişi özellikle üç büyüklerin performansının eski senelere göre beklenenin altında olduğu görüşünde birleşiyor. Her ne kadar dördüncü haftaya kadar Galatasaray yenilgisiz devam etse de bu hafta Trabzonspor deplasmanından 4-0 mağlup ayrılması bu görüşü kuvvetlendirdi.

Ancak genel olarak Süper Lig’e baktığımız zaman sadece Galatasaray’ın değil bu zamana kadar genellikle büyük transferleriyle bilinen takımların istenilen sonuçları alamadığı gözleniyor. Bunda öncelikli rol UEFA Fair Play anlaşmasına ait. UEFA’nın yeni kriterlerini kabul eden takımlar ancak sattıkları futbolculardan elde ettikleri kazançlar ile transfer yapabilmekte. Bu da eskisi gibi, futbol hayatının son döneminde iyi para kazanmak isteyen 30 yaş üstü yıldızların transferini engelliyor.

Bunun dışında Türk Lirası’nın değer kaybı da kulüpleri zorlamakta. Neredeyse bütün futbol kulüpleri buna göre transfer çalışmalarını yürüttü.

Doğal olarak bu gelişmeler sonunda artık oyunun kaderini yıldız oyuncular değil, saha kenarındaki teknik direktörler belirliyor. Bu da özellikle Anadolu takımlarının üç büyükler karşısındaki şansını arttırıyor. Zaten sezonun başından beri geçen dört haftada alınan sonuçlar da bu durumu destekler nitelikte.

Milli maç arası özellikle üç büyüklere istenilen zamanı kazandıracak mı gelecek hafta görülecek.

Tamamen yeni bir takım kuran Fenerbahçe’nin ekibini gençleştirme isteği gerçekleşti. Ne var ki bu ekibin bir takım olması için daha zaman var gibi. Özellikle iki kere öne geçtikleri ancak kaybettikleri Kayserispor maçı bunu gösterdi.

BONUS: 900TL'YE KADAR 100%
Şimdi Oyna

Diğer yandan Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam’ın oyuna müdahaleleri ve maç öncesinde rakibini iyi bir şekilde analiz edişi mücadeleyi kazanmaları açısından önemliydi.

Galatasaray’ın beklenmedik bir skor ile aldığı Trabzonspor yenilgisinde bütün fatura ilk yarıda direk kırmızı kart gören Belhanda’ya kesilmiş olsa da takımın kötü bir skor alacağı son iki maçta belliydi. Galatasaray yıllardır pek de değişmeyen ve alışılagelmiş oyun sistemiyle oynuyor. En ufak bir aksamada ise takımı bilen rakip teknik direktörler hızlıca kendilerine galibiyeti getirecek değişiklikleri yapabiliyor. Hele rakip Trabzonspor gibi başarıya oldukça aç bir takımsa skor 4-0’ı buluyor.

Galatasaray gibi Beşiktaş da artık alışılan oyun düzenini değiştirmediği sürece sorun yaşayacak gibi. Defans hattı geri dönüşlerde sorun yaşayan, yeni bir kalecisi olan siyah beyazlıların eksikleri her geçen gün rakip takımlar tarafından daha iyi analiz ediliyor.

Bütün bunların yanında dört maçta dört galibiyet alan Kasımpaşa ise hem genç oyuncuların, hem iyi bir teknik adamın gelecek yıllarda ligde neler başaracağının erken örneği. Çünkü artık zaman oyunu iyi analiz edip anında müdahale eden teknik direktörler ile genç oyuncuların.