Sambacıların Gol Sorunu

Grup liderliği için mücadele eden Brezilya, Sırbistan karşısında her iki yarıda bulduğu goller ile galip geldi.

Almanya’nın erkenden Dünya Kupası’na veda etmesinin ardından bir benzer durumun Brezilya için de yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyordu. Her ne kadar Sambacılar ilk maçtaki beraberliğin ardından Kosta Rika karşısında galip gelseler de gol atma sorunlarının olduğu biliniyor.

Brezilya, Sırbistan karşısına galibiyet parolası ile çıkarken, rakibini yenmesi halinde üst tura çıkacağını bilen Sırbistan da buna uygun bir oyun planı geliştirmişti.

Maçın başlamasıyla birlikte Brezilya ataklarına başlarken Sırbistan genelde dokuz ya da on kişi defansta bulundu. Ancak dönen toplarda hızlı bir hücum arayışına gireceklerini gösterdiler.

Maçın ilk bölümünde Brezilya aradığı gole yaklaşsa da sonucu getirecek vuruşu yapmakta becerikli olamadı. Özellikle Neymar’ın kaçırdığı fırsatlar pek çok futbolseveri şaşkına çevirdi.

Marcelo’nun erkenden oyuna veda etmesi ile bir şok yaşayan sambacılarda 36. dakikada Philippe Coutinho, Sırbistan yarı sahasında pas verecek arkadaşını ararken Paulinho’nun içeri deparını gördü ve tam ayağa aşırtma bir pas gönderdi.

Yanındaki defans oyuncularını geride bırakan Paulinho gelen topta kaleci Stojkovic’in açıldığını görünce ayağının ucuyla topa dokundu ve takımının ilk golünü kaydetti. Brezilya durum 0-1’e geldikten sonra da ataklarını sürdürdü ama ilk yarıda başka gol olmadı.

BONUS: 600TL'YE KADAR 100%
Şimdi Oyna

İkinci yarının başlamasıyla birlikte Sırbistan daha atak bir oyun ortaya koydu. Brezilya kalesinde kimi tehlikeler yaratsa da istediği golü bulamadı. Bu ataklar sırasında özellikle Brezilya defansında kanatlarda görev yapan oyuncuların sorun yaşadığı görüldü.

Tıpkı ilk yarıdaki gibi Brezilya kimi pozisyonlar bulduysa da büyük çoğunlukla Neymar bu fırsatları değerlendiremedi. Golcü oyuncunun Dünya Kupası’nda gol atma isteği giderek daha fazla göze çarparken, bu durumun sambacılar açısından ileride büyük bir sorun yaratma ihtimali de beliriyor.

Mücadelenin 68. dakikasında sol kanattan kazanılan köşe vuruşunda Neymar topun başına geçti. İçeri yaptığı ortada Joao Miranda Sırp oyuncular tarafından yer düşürülse de tam arkasında bulunan Silva oldukça güzel bir kafa vuruşu ile durumu 0-2’ye getirdi.

Karşılaşmanın kalan süresinde gelişen ataklarda gol olmayınca Brezilya grubundan lider çıkmayı başardı ve son 16’da Meksika’nın rakibi oldu.

  • Maçın favorisi sambacılardı. Youwin karşılaşmanın sonunda Brezilya’nın galibiyetine 1,533 oran vermişti. İlk 45 dakikayı Brezilya’nın galip bitirmesinin oranı ise 2,025’ti.
  • Mücadelede fazla gol olması beklenmiyordu. Toplam gol sayısının 2,5 altı olmasına Youwin 2,25 oran verirken karşılıklı gol olmamasına da 2,025 oran belirlenmişti.
  • Skor açısından bakıldığı zaman Youwin Brezilya’nın 0-1, 0-2 ve 1-2 kazanmasına aynı oranı yani 8,25’i vermişti.

Şu an için Dünya Kupası’nın en büyük favorisi durumunda olan Brezilya şayet gol atma sorununu aşamazsa ilerleyen karşılaşmalarda beklenmedik bir yenilgi alabilir.