İspanyollar Oynadı Almanlar İzledi

Son iki Dünya Kupası’nın sahibi İspanya ile Almanya’nın maçında Boğalar oynadıkları futbol ile herkesi hayran bıraktı.

Herkesin fikir birliğinde olduğu konulardan biri Almanya’nın son yılların en iyi futbolunu oynadığı ve bu seneki Dünya Kupası’nın da en güçlü favorisi olduğuydu. Joachim Löw yönetimindeki Alman milli takımı Dünya Kupası elemelerinde bütün maçlarını kazanırken son dört senede katıldığı turnuvalardan da eli boş dönmemişti.

İspanya ise herkesin bildiği pas trafiğine dayalı oyununa karşı Dünya Kupası’nda Almanya ve Brezilya kadar favori görülmüyor. Ancak Julen Lopetegui yönetimindeki Boğalar’ın ne derece etkili bir futbol oynadığı Almanya maçında bir kere daha ortaya çıktı.

Maçın başlama vuruşu ile birlikte rakibi karşısında büyük bir baskı kuran İspanya golü de 5. dakikada Iniesta’nın akıl dolu pasında topla buluşan Rodrigo’nun ayağından kazandı. Normalde herkes İspanya’nın forvet hattında Diego Costa’yı görmeyi bekliyordu. Ne var ki Valencia’da son haftalarda inanılmaz işler başaran Rodrigo formayı Costa’dan kaptı ve bunun da boşuna olmadığını gösterdi.

İspanya’nın baskılı oyunu ve ayağa kısa pasları karşısında Almanya büyük bir şaşkınlık yaşadı. İlk yarının büyük çoğunluğunda İspanyollar rakiplerinin arasından inanılmaz paslarla sıyrılsa da ceza sahasında şut çekmek yerine de pası seçince pek çok gol pozisyonunu harcadı.

BONUS: 500TL'YE KADAR 100%
Şimdi Oyna

Almanya ise 30. dakikadan sonra hafif yorgunluk emareleri gösteren İspanya karşısında ataklarını arttırdı ve 35. dakikada Thomas Müller ceza sahasından harika bir vuruş ile David de Gea’yı avladı. Skor 1-1’e gelirken iki ekibin de güzel oyununa karşın ilk devrede başka gol olmadı.

İkinci yarının başında oyuna Iniesta yerine Saul Niguez’in girmesi özellikle orta alanda Boğaların taze kana kavuşması gibi oldu. Her iki takım adına da daha atak bir oyunun sergilendiği görülürken Panzerler ilk yarıdaki şaşkınlıklarını biraz olsun atmış gibiydi.

İspanya yakaladığı kimi pozisyonları yine pas verme çılgınlıkları nedeniyle harcarken defansta Sergio Ramos pek çok Almanya atağının tehlike yaratmadan kesilmesini sağladı. 65. dakikada oyuna giren Diego Costa ise kaçırdığı inanılmaz pozisyonlar ile taraftarları çıldırttı.

Maç 1-1 biterken pek çok kişi İspanya’nın Almanya’ya kıyasla Dünya Kupası için dahaiyi hazırlandığı konusunda hemfikirdi.

  • Almanya evindeki maçın favorisiydi. Beraberlik pek düşünülmüyordu. Yüksek oranlarıyla bilinen Bets10’da beraberliğe 3,20 oran vermişti. İlk devrenin de berabere bitmesinin oranı 2,07’ydi.
  • Maçın gollü geçmesi bekleniyordu. Her iki ekibin de gol atmasına yönelik Bets10 oranı 1,70 iken toplam golde 2,5 altına verilen oran 1,84’dü.
  • Maçın 1-1 bitmesi beklenen skorlardandı ve Bets10 bu skor için 5,85 oranı uygun görmüştü. Rodrigo’nun ilk golü atmasının oranı 7,50 iken Müller’in gol atmasına verilen oran da 3,50’ydi.

İspanya oynadığı futbol ile beğeni kazandı ancak gol noktalarında pas vermek yerine şut çekmeye dönmezlerse istedikleri sonuçları alamazlar. Almanya ise orta sahada top kapma ve hızlı atağa çıkma konusunda kendisini daha da geliştirmeli.