Dünya Kupası Avrupa Futbolunu Değiştirdi

Dünya Kupası sonrası erkenden elenen kimi Avrupa takımları büyük değişimlere gitti...

Türkiye’nin B liginde yer aldığı, Avrupa Şampiyonası adına önem teşkil eden UEFA Uluslar Ligi’nde ikinci maçlar da oynandı. Alınan sonuçlar ise pek çok sporseveri şaşırtacak cinsten.

Rusya’ya Trabzon’da oynadığı maçı kaybeden Türkiye İsveç deplasmanında ise futbol tarihine geçecek bir geri dönüş yaptı. İlk yarıda yediği gol ile 1-0 geriye düşen ay yıldızlılar, ikinci yarıda bir gol daha yedi ve durum 2-0 oldu. 51. dakikada durumu 2-1’e getiren Türkiye mücadelenin son dört dakikasında ise iki gol daha atarak Stockholm’den 2-3 galip ayrıldı.

Dünya Kupası’nda beklenmeyen bir başarı elde eden İsveç’in evinde 2-0’dan maçı vermesi ise büyük yankı uyandırdı. Ancak UEFA Uluslar Ligi’nde şaşırtıcı sonuç sadece Türkiye’nin galibiyeti değildi.

Rusya’da Fransa ile final oynayan, bu yıl dünya ikincisi olan Hırvatistan deplasmanda İspanya’ya 6-0 mağlup oldu. İngiltere’yi 1-2 yenen İspanya esasında son Dünya Kupası’nın ardından ciddi bir değişime gitmişti. Şampiyon olması beklenirken ev sahibi Rusya’ya son 16’larda yenilen İspanya’da alışıldığı gibi orta sahada Iniesta artık yok. Görece olarak daha genç bir kadroyla sahaya çıkan takım, güçlü rakibini farklı bir skor ile geçti.

İspanya ilk iki maçta aldığı galibiyetlerin ardından hala dünyanın en güçlü futbol takımlarından birine de sahip olduğunu herkese gösterdi.

BONUS: 600TL'YE KADAR 100%
Şimdi Oyna

Son Dünya Şampiyonu Fransa da Almanya ile golsüz berabere kaldıktan sonra Hollanda’yı 2-1 yenmeyi başardı. Altın yıllarının oldukça gerisinde olan ve gençleşmeye giden Hollanda ise A liginde düşmesi muhtemel takımlardan biri olarak görülüyor.

A liginde düşmesi beklenen, Dünya Kupası’nda sürpriz yapmış bir diğer ekip ise İzlanda. İsviçre ve Belçika’ya yenildikten sonra İzlanda’nın A liginde kalması oldukça zor görünüyor.

Futbolun yükselişte olduğu ve gelecek yıllarda isimlerini daha çok duyacağımız ülkeler de UEFA Uluslar Ligi maçlarında görünüyor. Bu ekiplerden biri Bosna Hersek. B liginde 3. grupta yer alan Bosna Herkes, Kuzey İrlanda ile Avusturya’yı mağlup etmeyi başardı ve A ligine çıkma adına büyük bir avantaj yakaladı. Ekim ayında Türkiye ile dostluk maçı oynayacak takımın, ay yıldızlılar için ciddi bir rakip olacağı kesin.

Eski günlerini arayan Bulgaristan ile Norveç de yavaş yavaş yeniden yükselişe geçen takımlardan. Ne var ki bu ekiplerin alacağı daha çok yol var.

İlk iki maçın sonuçlarına bakılınca Türkiye’nin biraz da şansın yardımıyla B liginde kalmayı başarabileceği, Rusya’nın üst lige çıkarken İsveç’in alt lige düşmesi muhtemel görünüyor. Tabii Rusya’nın İsveç’e mağlup olması gruptaki bütün hesapları değiştirir. Türkiye’nin iki maçını da çok daha önemli bir hale sokar.