Avrupa Kupalarında Türk Takımları Şanslı

Avrupa'da bu yıl yarışacak olan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Akhisar oldukça güzel kuralar çekti.

Bu yıl Türkiye’yi Avrupa’da dört takım temsil ediyor. Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray, Avrupa Ligi’nde ise Fenerbahçe, Beşiktaş ve Akhisar. Playoff maçlarının ardından çekilen kuralarda dört Türk takımı da oldukça iyi gruplara düştü.

Şampiyonlar Ligi’ne dördüncü torbadan katılan Galatasaray D grubunda yer aldı. Kura çekimleri sırasında sosyal medyada pek çok Galatasaray taraftarı takımlarının D grubunda yer almasını istiyordu ve istekleri gerçekleşti. Sarı kırmızılı takımın rakipleri Portekiz’den Porto, Almanya’dan Schalke 04 ve Rusya’dan Lokomotiv Moskova.

Galatasaray yönetimini de memnun eden kura çekimi sonrası pek çok taraftar ve spor otoritesi Galatasaray’ın bir üst tura çıkacağı düşüncesinde birleşiyor.

Bu yıl Avrupa Ligi’nde ter dökecek olan Beşiktaş ise turnuvaya birinci torbadan katıldı. Birinci torba avantajı ile siyah beyazlı takım da oldukça iyi bir kura çekti. Beşiktaş’ın rakipleri Belçika’dan Genk, İsveç’ten Malmö ve Norveç’ten Sarpsborg.

Siyah beyazlıların her üç rakibi de şu an oyuncu kalitesi ve performans açısından Beşiktaş’ın altında. Geçen sene Şampiyonlar Ligi’ndeki başarıları göz önüne alındığı zaman Beşiktaş’ın bu yıl Avrupa Ligi’nde üst tura çıkma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. İsveç ve Norveç’te soğuk bir dönmede oynanacak maçlar futbolcuların performansını biraz etkileyecek gibi görünse de Beşiktaş bu zorlukların üstünden gelebilecek yapıda.

BONUS: 700TL'YE KADAR 200%
Şimdi Oyna

Şampiyonlar Ligi’ne ön eleme turunda veda eden Fenerbahçe ise Avrupa Ligi’ne ikinci torbadan girmişti. Sarı lacivertli ekip de ezeli rakipleri gibi bu yıl Avrupa’da iyi bir kura çekti. D grubunda yer alan Fenerbahçe’nin rakipleri Belçika’dan Anderlecht, Hırvatistan’dan Dinamo Zagreb ve Slovakya’dan Spartak Trnava.

Yaptığı transferler ile gündem olan Fenerbahçe’de şu an tam olarak oyun yapısı oturmamış olsa da oyuncu kalitesi ile rakiplerinden üstte. Ancak yine de sarı lacivertli ekibin maçlar başlamadan önce teknik direktör Cocu’nun istediği kondisyona ulaşması şart.

Türkiye Kupası’nı kazanarak Avrupa Ligi’ne doğrudan katılma hakkı kazanan ve dördüncü torbadan gruplara katılan Akhisar da gücüne yakın rakipler ile eşleşti. İspanya’dan Sevilla dışında Rusya’dan Krasnodar ve Belçika’dan Standart Liege Akhisar’ın rakipleri oldu.

Yeşil siyahlılar Sevilla dışındaki rakiplerini geçebilecek güçte. Her ne kadar bu yıl sezona iyi bir başlangıç yapamasa da Akhisar geçen yıl büyük takımlar karşısında oynadığı gibi bir futbol sergilerse üst tura çıkabilir. Zira Akhisar açısından çekilen kura oldukça güzel ve bundan daha iyi bir kura çekmeleri neredeyse imkansızdı.

Avrupa Ligi’nde dikkat çeken bir ayrıntı da Türkiye’den üç temsilcinin de Belçika ekipleriyle eşleşmesi oldu.

Şampiyonlar Ligi’nde grup maçları 18 Eylül’de başlayıp 12 Aralık’ta bitecek. Avrupa Ligi’nde ise maçlar 20 Eylül’de başlayıp 13 Eylül’de son bulacak.